06 آذر 1402 ساعت 21:52

لیست نامزدهای بهترین خودرو سال 2024 اروپا شامل 28 خودرو منتشر شد که بین آنها نام 7 خودرو چینی نیز به چشم می‌خورد. در ادامه با نامزدهای رقابت بهترین ماشین سال اروپا آشنا می‌شویم.

هرساله خودروهای کاملا جدیدی که حداقل در 5 کشور اروپایی عرضه شده باشند، توسط داوران مورد بررسی قرار می‌گیرند تا بهترین خودرو سال اروپا مشخص شود. در همین راستا به‌تازگی نامزدهای رقابت خودروی سال 2024 اروپا شامل 28 خودرو اعلام شدند که در این لیست نام 7 خودرو چینی نیز به چشم می‌خورد. در ادامه در این بخش از اخبار خودرو سایت گجت نیوز با نامزدهای رقابت ماشین سال 2024 اروپا آشنا می‌شویم.

لیست نامزدهای بهترین خودرو سال 2024 اروپا

از نامزدهای این دوره می‌توان به بی ام و سری 5، بی ام و XM، بی وای دی آتو 3، بی وای دی دلفین، بی وای دی هان، بی وای دی Seal، فیات 600e، فورد برانکو، هوندا CR-V، هوندا e:NY1، هیوندای آیونیک 6، هیوندای کنا، جیپ گرند چروکی، کیا EV9، لکسوس RZ، لوسید ایر، مرسدس بنز E کلاس، مرسدس بنز EQE SUV، نیو ET7، پژو 3008، رنو اسپیس، رنو سنیک، اسمارت نامبر وان، تویوتا C-HR، تویوتا پریوس، فولکس واگن ID.7 و ولوو EX30 اشاره کرد.

در لیست نامزدهای بهترین خودرو سال 2024 اروپا، 7 خودرو چینی شامل ولوو EX30، اسمارت نامبر وان، نیو ET7، بی وای دی Seal، بی وای دی دلفین، بی وای دی هان و بی وای دی آتو 3 حضور دارند؛ یعنی 25 درصد این لیست به خودروهای چینی تعلق دارد. ضمن این‌که وجود 4 محصول بی وای دی در این لیست از پیشرفت چشمگیر این برند حکایت دارد.

البته ممکن است بپرسید چرا دو خودرو ولوو و اسمارت در میان خودروهای چینی قرار دارند که برای پاسخ باید گفت شرکت چینی جیلی در سال 2020 میلادی 50 درصد از سهام اسمارت را از مرسدس بنز خریداری کرد و قرار شد این دو خودروساز روی توسعه نسل جدید محصولات اسمارت همکاری کنند. ضمن این‌که جیلی و مرسدس بنز در سال 2021 جوینت ونچر اسمارت اتوموبیل را در چین تشکیل دادند.

بهترین خودرو سال 2024

مرسدس بنز در این جوینت ونچر نقش طراحی خودروهای برقی جدید اسمارت و جیلی نیز نقش توسعه و مهندسی آن را بر عهده گرفت. نخستین محصول جوینت ونچر اسمارت اتوموبیل با نام نامبر وان روانه بازار شد که روی پلتفرم SEA جیلی توسعه پیدا کرده بود و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه جیلی نیز موتورهای برقی آن را ساخته است.

اسمارت نامبر وان از باتری‌های شرکت‌های چینی بهره می‌برد و در کارخانه ژجیانگ جیلی در چین به تولید می‌رسد. با توجه به این‌که مسدس فقط بخش طراحی بیرونی و طراحی این خودرو را انجام داده است، از این رو اسمارت نامبر وان را باید یک خودرو چینی به‌حساب آورد.

ولوو EX30 نیز همانند اسمارت نامبر وان روی پلتفرم SEA توسعه پیدا کرده است و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه جیلی موتورهای برقی آن را تامین می‌کند. ضمن این‌که این خودرو نیز در کارخانه ژجیانگ جیلی در چین به تولید می‌رسد. به‌طور کلی با وجود این‌که ولوو EX30 و اسمارت نامبر وان تحت برند اروپایی روانه بازار می‌شوند، اما در اصل به‌عنوان دو خودرو چینی محسوب می‌شوند.

بهترین خودرو سال 2024

از لحاظ سهم کشورها در لیست نامزدهای بهترین خودرو سال 2024 اروپا نیز باید گفت پس از سهم 25 درصدی چین با 7 نماینده که در صدر جای گرفته است، ژاپن با 6 نماینده (سهم 21.4 درصدی)، آلمان با 5 نماینده (سهم 17.8 درصدی)، آمریکا با 3 نماینده (سهم 10.7 درصدی)، کره با 3 نماینده (سهم 10.7 درصدی)، فرانسه با 3 نماینده (سهم 10.7 درصدی) و ایتالیا با یک نماینده (سهم 3.7 درصدی) به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

گفتنی است هیئت‌داوران این رقابت متشکل از 59 عضو از 22 کشور قرار است نامزدهای این دوره را مورد بررسی قرار دهند و به‌زودی لیست فینالیست‌ها (شامل 7 خودرو) را اعلام کنند. در تاریخ 26 فوریه 2024 برابر با دوشنبه 7 اسفند در نمایشگاه ژنو 2024 نیز برنده این رقابت معرفی خواهد شد.

source

توسط siahnet