طرح سهمیه بنزین برای تمام شهروندان

برخی کارشناسان می‌گویند پشت طرح اختصاص سهمیه بنزین برای تمام شهروندان، مافیای قاچاق سوخت قرار دارد. در این مطلب در مورد جزئیات این خبر عجیب بیشتر می‌خوانیم.

طرح جدید سهمیه بندی بنزین، یکی از اقدامات دولت سیزدهم است که به‌طور آزمایشی به‌مدت 4 ماه در جزیره کیش اجرا شد. طبق مفاد این طرح، هر فرد چه مالک خودرو باشد چه نباشد، به‌طور اختصاصی 20 لیتر بنزین یارانه‌ای در هر ماه دریافت می‌کند. قیمت بنزین آزاد طبق همان روال قبلی بوده و قیمت بنزین سهمیه‌ای هم لیتری 1500 تومان است. اگر کسی هم قصد فروش این سهمیه را داشته باشد، می‌تواند سهمیه خود را به افرادی که به این بنزین نیاز داشتند، با قیمت 3000 تومان بفروشد.

طرح سهمیه بنزین برای تمام شهروندان متوقف شد

اما در این چند روز اخیر خبر‌هایی شنیده می‌شود که به‌نظر می‌آید این طرح شکست خورده و فعلا متوقف شده است. بنا بر اظهارات احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در خصوص توقف این طرح، اختلاف نظر در شرکت‌های زیر مجموعه وزرات نفت وجود دارد و با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌ایم که اجرای این طرح در برخی نقاط کشور باید با ملاحظاتی همراه باشد. همچنین وی افزود این طرح دوباره به مراحل اصلاح الگو برگشته و پس از نهایی شدن طرح، دوباره در ستاد اقتصادی دولت مطرح خواهد شد.

مدیریت سهمیه بنزین توسط مافیا

محمود خاقانی، یکی از کارشناسان انرژی اظهار کرد در پشت پرده این طرح، مافیای قاچاق سوخت قرار دارد. آنها با این طرح سهمیه بندی می‌توانند بنزین را از کسانی که نیاز ندارند بخرند و به‌راحتی قاچاق کنند. وی همچنین در رابطه با موضوع افزایش قیمت سوخت در چابهار و زابل افزود به‌دلیل افزایش نرخ قاچاق سوخت در این منطقه، دولت عرضه سوخت به این منطقه را کاهش داده و مردم هم بنزین را با گالن‌های 20 لیتری به قیمت 30 هزار تومان می‌فروشند. این در واقع نشان‌دهنده مدیریت ضعیف است؛ چون آقایان خواستند با کاهش عرضه سوخت در این منطقه، قاچاق سوخت را کاهش دهند، اما نرخ قاچاق از قبل هم بیشتر شده است. در واقع سازماندهی اصلی چنین موقعیت‌هایی که مردم به‌نوعی با قاچاقچیان سوخت همکاری می‌کنند، توسط خود مافیای قاچاق صورت می‌گیرد.

source

توسط siahnet